jump to navigation

Halemba 24 listopada, 2006

Posted by lukers in Polska.
trackback

Każdy raczej słyszał o eksplozji w kopalni „Halemba” w Rudzie Śląskiej. Jest to zapewne ogromna tragedia, dla rodzin i znajomych, 23 osób, które tam zginęły, jednakże nie jest to tragedia, którą można nazwać narodową.

Całe zamieszanie dookoła tego wydarzenia zrobiły media i nasz „kochany” rząd z Panem prezydentem na czele. Zastanawia mnie w szczególności, po jaką cholerę szanowny Pan prezydent jechał tam do Rudy Śląskiej?! Bynajmniej nie wypłynęło to z jego współczucia, czy chęci pomocy (skoro był taki ochoczy to mógł zejść i pomóc w poszukiwaniach!). Jak dla mnie to była czysta brudna polityka i gra przy wykorzystaniu cierpienia innych, aby zrobić show super współczującego prezydenta.

Kolejnym sprawcą całej sytuacji są media, które oczywiście podłapały temat i wałkowały go przez 24 godziny na dobę, aż do znudzenia, a to wszystko wyrysowało obraz prawdziwej masakry. Szkoda tylko, że to jest bardzo prostolinijne i płytkie myślenie.

Codziennie na polskich drogach ginie, co najmniej kilka – kilkanaście osób, co często w tygodniu potrafi przekroczyć liczbę stu ofiar, ale o tym nikt nie pisze, prezydent nie odwiedza żadnej z rodzin, których osoba zginała w wypadku samochodowym, a tym bardziej nie ogłasza żałoby narodowej. Policja przeważnie w protokole pisze, że przyczyną wypadku była nadmierna prędkość, albo niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Tylko nikt nie bierze pod uwagę stanu dróg, który w znacznym stopniu zmniejsza bezpieczeństwo nawet jadąc z rozsądnymi i przepisowymi prędkościami. Szkoda, że tego nie widzi Pan prezydent oraz nasz „wspaniały” rząd.

Kolejną sprawą są wypłaty odszkodowań, zbiórki pieniędzy itp. dla rodzin ofiar, które zginęły w kopalni. Rozumiem, że pieniądze są potrzebne, ale wymieniane kwoty są tak wysokie, że ten górnik nie byłby w stanie tyle zarobić, pracując i dożywając starości. Nad ofiarami wypadków samochodowych nikt się nie lituje, nikt nie prowadzi zbiórki pieniędzy, a ponad to nikt nic o tym nie wspomina… Może po prostu do tego się przyzwyczailiśmy, albo nie chcemy tego widzieć.

Trzeba jednak o tym pamiętać, że w przeciągu jednego tygodnia na Polskich drogach ginie blisko czterokrotnie więcej osób niż zginęło w kopalni „Halemba”, tym samym cierpi czterokrotnie więcej rodzin, czterokrotnie więcej dzieci straciło swoją matkę, ojca, obojgu rodziców, a w najgorszym przypadku ginie cała rodzina. To jest prawdziwa tragedia, która odgrywa się każdego tygodnia! Szkoda, że pozostaje bez odzewu i jakiejkolwiek pomocy, czy chęci poprawy tej bardzo złej sytuacji.

Tragedia w kopalni

Reklama

Komentarze»

1. Ewelina - 30 grudnia, 2006

Dużo mówili a nie zrobili niczego, co mogłoby naprawdę pomóc ofiarom. Przykre to… Oby nowy rok przyniósł zmiany. Tego sobie i Tobie życzę 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: